ІСІ та Фонд Богдана Гаврилишина сприяють вивченню іноземного досвіду державотворення

Чужий досвід – річ примарна, але корисна, адже не знаючи чужого, важко будувати своє. Заклики переймати досвід розвинених країн, зокрема Швейцарії, у найрізноманітніших сферах суспільного життя останнім часом все частіше лунають і в Україні. Для прикладу, депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків зі Швейцарською Конфедерацією досліджує швейцарський досвід у боротьбі з корупцією, а Міністерство соціальної політики планує запозичити досвід у сфері соціальної адаптації інвалідів.

Долучається до процесу запозичення іноземного досвіду і українська молодь. 24-30 березня 2014 р. за підтримки Інституту суспільних ініціатив та Благодійного фонду Богдана Гаврилишина група дослідників у складі Едуарда Гоцула, Ірини Кутняк, Іллі Перегонцева, Ірини Половець, Тетяни Херувімової, Христини Шабо, Петра Шкутяка та Ганни Янової здійснила візит до Швейцарії, де відвідала низку установ та організацій, зокрема, Бернський кантональний парламент, Федеральний парламент Швейцарії, Директорат з питань відносин з Європейським союзом, Федеральне бюро енергетики, Університет Лозанни, сімейний банк Union Bancaire Privée (UBP), Фонд Жана Моне для Європи, Асоціацію торговельних палат Швейцарії та Асоціацію сонячної енергетики.

DSC_0821Учасники ознайомилися з основними засадами швейцарської політичної системи, що побудована на принципах прямої демократії та федералізму, спостерігали за процесом обрання суддів та підрахунком голосів у Бернському кантональному парламенті, порівняли досвід України та Швейцарії в енергозбереженні та розвитку альтернативної енергетики. Темою зустрічі зі Стефаном Гареллі, викладачем всесвітньо відомої бізнес школи IMD, засновником Центру з вивчення конкурентоспроможності та колишнім керуючим директором Всесвітнього економічного форуму, стала конкурентоздатність країн у світовій економіці та можливості підвищення конкурентоздатності  українського виробництва. З представниками Директорату з питань відносин з Європейським союзом група обговорила модель співробітництва Швейцарії з ЄС та нещодавно підтриману швейцарцями ініціативу щодо обмеження імміграції з країн ЄС і її вплив на подальше співробітництво між Швейцарією та ЄС.

Безумовно, швейцарська модель суспільства є унікальною і не може бути повною мірою імплементована в Україні. Однак її окремі елементи – децентралізація влади, механізми забезпечення прав меншин, підвищення рівня політичної культури та свідомості, забезпечення гармонійного співіснування людини і природи – заслуговують особливої уваги та детального вивчення.

Після повернення із досліджуваної країни група продовжує роботу над розробкою рекомендацій за результатами поїздки та висловлює щиру подяку Благодійному  фонду Богдана Гаврилишина та Інституту суспільних ініціатив за сприяння в реалізації проекту.