Незалежній Українській Державі – 25 років!

Незалежній Українській Державі – 25 років!

Команда громадської організації «Інститут суспільних ініціатив» щиро вітає усіх своїх членів, волонтерів, прихильників та небайдужих «третьому сектору» людей із чвертьстолітнім крокуванням Україною дорогою Незалежності, яка, хоч і сповнена тяжких, євангельського масштабу трагедій і перешкод, але спільними нашими зусиллями просувається й шириться далі. Ми як інтегральна частина молодого українського громадянського суспільства в міру своїх скромних, але натхненних зусиль створюємо середовище, в якому активні громадяни діють відповідно до своїх устремлінь, розвивають власний досвід і досягають поставлених цілей. Мабуть, тому недарма подібні структури громадянського суспільства називають на Заході «гімназіями демократії» – ми всі гуртом вчимо й навчаємося бути справжніми громадянами своєї держави.

Громадянське суспільство не є якоюсь позаісторичною застиглою категорією; формування громадянського суспільства – це формування не тільки інституцій обговорення політичних питань, а й механізмів прийняття рішень. Творення інституцій власне громадянського суспільства розпочиналося після «перебудови» і особливо з набуттям Україною незалежності, зокрема у вигляді громадської організації «Народний рух за перебудову». Після першого і, особливо, другого Майданів, цей процес розвивається зсередини на основі виникнення нових форм самоорганізації. Розпочавшись як процес захисту євровибору, а отже, й європейських цінностей, Майдан перетворився на Революцію гідності, яка пришвидшила модернізаційні процеси в Україні. Як зауважує відомий сучасний німецький філософ Дитрих Бьолер у Передмові до українського видання книги «Відповідальність за майбутнє з глобальної перспективи», «Майдан за доби цифрових технологій є всесвітньо публічним».

Сьогодні ми вже є іншим громадянським суспільством, порівняно з тим, що було до Майдану. Прорівняно з попередніми громадськими рухами й виступами нові організації сильніше й рішучіше впливають на владу, утворюючи певне «силове поле» громадянського контролю за владою й тиску на можновладців. Сподіваємося, що демократичний потенціал розвитку українського суспільства, основу якого становить узасадничений європейськими цінностями принцип справедливості, толерантності та взаємоповаги зрілих громадян хоча й зазнає випробувань, проте драматичними подіями останнього часу зроблені важливі кроки поступу цим напрямом.

Слава Україні! Героям слава!

Leave a Reply