Кожного дня у великому місті є хоча б одна людина, яка задумується про те, як життя у місті шкодить її здоров’ю та навколишньому середовищу. Але не завжди переїхати в село означає вести здоровий спосіб життя.
Проте у світі є сміливці, які готові спростувати цю думку. Саме вони і є жителями, так званих, екопоселень. Це можуть бути нові поселення або перебудовані села. Головні аспекти, які передбачає таке місце проживання, – це енергозбереження, розумне споживання та людська взаємодія.
На прикладі молдавського ековіледжа можна побачити, як ці три аспекти формують альтернативну модель суспільства.
«Менше говорити, а більше роботи», – говорять Ліліана та Девід. Це сімейна пара, яка має трьох дітей і у 2011 році задумалася над створенням власного екопоселення. Вони зрозуміли, що у місті не розвинеш екологічний потенціал. Хоча самі вони не інженери і будівельнки, Ліліана і Девід вирішили ризикнути. В Молдові будівництво екологічних поселень – це не звичне явище, ніхто нічого не знав, тому пара вирішила організовувати лекції та різноманітні воркшопи, які б привернули увагу однодумців.
У цей же час вони інтенсивно працювали над створенням концепту їхнього майбутнього поселення. Суть якого заклечається в тому, що є спільний простір, в якому ти з сусідом можеш поділитися ресурсами. Ви маєте спільну зону, але не як в комуналці. Наприклад, є велика кухня, де ви можете їсти і спілкуватися разом. Тут грають роль два фактори: соціальний та матеріальний. Тому що такі електронні прилади як кухонний комбайн чи міксер можуть бути спільними, таким чином можна протистояти «над споживанню».
Навесні 2014 року, після того як знайшли землю, почали будувати. Це поселення Ришкова недалеко від Кишинева має стати його частиною, а не загубленою десь територією. Зараз до подружжя приєдналися ще дві сім’ї. Вже збудовано дім для трьох сімей і майстерня для інструментів. Влітку або на початку вересня дві сім’ї планують в’їхати. Наразі в цій майстерні проходять тренінги з екологічного будівництва, пермакультури та організовується шкільний клуб. Планується будівництво Eco-Visio-центру, де і відбуватимуться подальші освітні проекти.
Цей проект, фактично, виріс зі власної ініціативи і є яскравим прикладом того, що ми самі ковалі своєї долі.
Ганна Аргірова, волонтер ГО “Інститут Суспільних Ініціатив”