ПРОЕКТ SEE BEYOND – ПОЄДНАННЯ ОСОБИСТИХ ІСТОРІЙ ТА ПЕРФОРМАНСУ ДЛЯ УТВЕРДЖЕННЯ РІЗНОМАНІТТЯ ТА ПОДОЛАННЯ СТЕРЕОТИПІВ

З 7 по 17 червня 2018 року ГО “Інститут Суспільних Ініціатив” за підтримки European Youth Foundation та Council of Europe організувала ряд подій в межах проекту See Beyond. Проект мав на меті роботу зі стереотипами, утвердження різноманіття та сприяння створенню інклюзивного суспільства через особисті історії, креативність та перформанс.

Проект складався з трох взаємопов’язаних блоків – театральної резиденції, живої бібліотеки та серії вуличних перформансів.

Театральна резиденція

Чотирнадцять хлопців і дівчат з різних куточків України з’їхалися на театральну резиденцію для того, аби дізнатися, як театр, імпровізація і перформанс можуть допомогти у донесенні своєї думки до людей.

Під час резиденції учасники мали можливість поглибити свої знання про права людини та соціальну інклюзію, а також попрацювати в командах над створенням вуличних перформансів. Отож, з самого ранку до пізнього вечора учасники брали участь у тематичних воркшопах, відкривали свої творчі здібності через практики імпровізації та перформансу, обговорювали почуте і ділились досвідом.

Як підсумок резиденції, учасники показали спільний перформанс у центрі м. Львів.

– Ця школа допомогла мені відкритись. – Богдана-Ярина Топілко, учасниця театральної резиденції See Beyond

– Навчився легше відкриватися людям, зміг отримати досвід незрячої людини, зрозумів, на що ставити акценти.

– Тепер можу попрощатися з нечуючими. Знаю, яку термінологію вживати до людей з інвалідністю.

– Це був мій перший досвід резиденції, і цей досвід був вельми сильний. Насправді для мене цей проект став значущим з точки зору самого себе, я став мабуть більш досвідчений в темах імпро. Себто, зараз ще не всі емоції згруповані, не всі враження скомпоновані, але це було щось таке що я буду довго пам’ятати. – Артур Сумароков, учасник театральної резиденції See Beyond

– Всі мої очікування були перевершені. Це було грунтовне подання матеріалу. Тобто, я не вивчала елементарні речі. Я вивчала важливі та складні штуки, але з простою подачею інформації, що допомогли сприйняти та осмислити ті пакети інформації. – Мар’яна Гасяк, учасниця театральної резиденції See Beyond  

Жива Бібліотека

17 червня 2018 року за підтримки Центру міської історії Центрально-Східної Європи у місті Львів ІСІ організував Живу бібліотеку. Це була виняткова можливість познайомитися з людьми, яких не зустрінеш щодня.

Жива бібліотека працює так само, як звичайна бібліотека. Читач може прийти і обрати книжку, яка його цікавить. Однак, у цій бібліотеці книжками були справжні люди, автентичні представники соціальних меншин, яких суспільство не повністю приймає, та які стикаються з упередженнями і дискримінацією. Читач, позичаючи таку Живу книгу, вступає з нею в діалог. Завдяки такій взаємодії обидві сторони мають можливість співставити свої уявлення про дану групу з реальністю, переконатися особисто, що є правдою, і в результаті – дізнатися щось нове, змінити своє ставлення, сприйняття.

Серед “книг” були ВІЛ-позитивна людина, експатріат, незрячий, веганка, жінка ІТ-шниця, люди з альтернативною сексуальною орієнтацією.

 

Жива бібліотека – унікальний досвід як для читачів, так і для книжок, адже під час живої бібліотеки стереотипи піддаються сумнівам, а учасники мають шанс поглянути на ситуацію очима інших людей, і, можливо, змінити сприйняття та думки, які ми маємо один про одного.

Живу бібліотеку може організовувати будь-хто, хто розуміє важливість руйнування стереотипів і упереджень, які часто призводять до дискримінації у суспільстві, а також ті,хто хоче поширювати ставлення поваги до різноманіття у своїх спільнотах.

Відгуки учасників: У чому для вас була цінність Живої бібліотеки?

– Живе спілкування із цікавими, відважними і неординарними людьми.

– Аналіз власної життєвої ситуації

– Почути думки інших людей, їхні історії життя і усвідомити свою роль в житті

– Послухати історії людей, що руйнують стереотипи , представниками різних груп, краще їх розуміння, утвердження різноманіття, можливість поспілкуватися з тими, хто не подібний на мене

– Я не могла відійти від неї цілу годину. Її історія мене сильно торкнулася. – Роксолана Угринюк, учасниця Живої бібліотеки

– Набуті знання допоможуть у житті при спілкуванні з представниками різних соціальних груп, а деякі історії ще й надихатимуть – Богдана Федчишин, учасниця Живої бібліотеки

Як організувати Живу бібліотеку?

 • Визначити чітку мету Живої бібліотеки
  Формат Живої бібліотеки – це засіб поширення поваги до прав людини і людської гідності. Основною метою повинно бути збільшення обізнаності і забезпечення конструктивного діалогу про упередження, які можуть породжувати дискримінацію окремих індивідів чи груп людей.
 •  
  Зібрати команду
  1. – організатори – команда людей, відповідальних за планування, проведення і оцінку проекту, які поділяють цінності Бібліотеки.– “книжки” – найцінніший ресурс. Не кожен, хто хоче бути “книжкою”, може бути нею. “Книжки” повинні представляти групи людей, які перебувають під загрозою стереотипів, упереджень і дискримінації. Важливим моментом є інформування і попереднє навчання “книжок”. Вони повинні бути розумово і фізично готовими говорити про свій особистий досвід з широким колом людей.– “бібліотекарі”. Основним їх завданням є координувати процес позичання книжок. Вони поєднують читачів з “книжками” і є першими, до кого звертається читач. Таким чином вони також допомагають читачеві зрозуміти концепцію і правила Бібліотеки, знайти “книжку”, тому такі люди повинні бути обізнані як із загальними принципами, так і з історіями “книжок”. – волонтери – можуть допомагати у залученні потенційних учасників Бібліотеки, організації місця проведення, розповсюдженні інформації про подію і зборі вражень учасників і опитуваннях. Окремі “книжки” можуть потребувати перекладу чи іншої допомоги у зв’язку з фізичними особливостями.
 •  
  Знайти місце проведення бібліотеки
  Однією з переваг Живої бібліотеки є її гнучкість – її можна проводити майже будь-де, вона може тривати від 2 годин до тижня, а кількість книжок може налічувати від 10 до 100. Проте саме місця проведення визначатиме тривалість, години роботи бібліотеки, кількість “книжок” і “читачів”. Приклади місць проведення: фестивалі, міські площі, парки, публічні бібліотеки, школи. Звертайте увагу на наступне: – неформальна, візуально приваблива локація допомагає “книжкам” і “читачам” розслабитись і спонукає до діалогу – місце, де сидять “книжки” повинно бути видиме, але й водночас напівзакрите, аби могти регулювати потік людей – “бібліотекарі” (які надають доступ до “книжок”) повинні бути розміщені при вході таким чином, що вони є першим контактом для “читачів”, які приходять. – забезпечте напої і перекуску “книжкам” – при виборі місця врахуйте погодні умови і ризики
 • Пошук “книжок” і створення каталогу Бібліотеки
  Каталог “книжок” повинен бути достатньо різноманітний, щоб запропонувати “читачам” широкий вибір. Назви “книжок” мають супроводжуватись описовими деталями найбільш розповсюджених стереотипів і упереджень. Приклади назв: Активіст захисту прав тварин, Біженець, Блондинка, Незрячий, Колишній наркоман, Колишній в’язень, Феміністка, Бездомний, Єврей, Поліцейський, Безробітній.   Створення каталогу включає в себе 3 основні кроки: – визначення критеріїв для формування каталогу – передбачає за допомогою методу мозкового штурму створення списку людей чи груп, які піддаються стереотипам у громаді. – призначення найбільш розповсюджених стереотипів і упереджень до назв “книжок” – не забудьте узгодити фінальні описи з “книжками”. – розробка самого каталогу, який буде надано “читачам”
 • Розповсюдження інформації про Живу бібліотеку
  Оскільки бібліотека не пройде не тільки без “книжок”, а й без “читачів”, то організаторам радять починати розповсюджувати інформацію про Бібліотеку як тільки вибрано дату, час і місце. Методи пошуку залежать від цільової аудиторії і місця проведення бібліотеки.
 • Організаційна зустріч для “книжок” і працівників перед Бібліотекою
  Така зустріч рекомендується для того, щоб ще раз ознайомити всіх з цілями і методологією Живої бібліотеки, обговорити ролі, відповідальності, правила, план проведення бібліотеки і відкриті питання.   Більше дізнатися про Живу Бібліотеку: https://rm.coe.int/16807023dd http://www.upworthy.com/check-out-a-human-library-where-you-borrow-people-instead-of-books http://humanlibrary.org/

Вуличні перформанси

По завершенню проекту учасники повернулись до своїх міст, де показали власні перформанси, тим самим звертаючи увагу на актуальні проблеми в локальних громадах. Це було заключною частиною проекту See Beyond, яка і підтвердила, що набуті навички і знання не залишились лише теорією, а стали інструментом для подальших дій і локальних змін.

 

ПРОЕКТ ОРГАНІЗОВАНО ЗА ПІДТРИМКИ