З 7 по 17 червня 2018 року ГО “Інститут Суспільних Ініціатив” за підтримки European Youth Foundation та Council of Europe організувала ряд подій в межах проекту See Beyond. Проект мав на меті роботу зі стереотипами, утвердження різноманіття та сприяння створенню інклюзивного суспільства через особисті історії, креативність та перформанс.
Проект складався з трох взаємопов’язаних блоків – театральної резиденції, живої бібліотеки та серії вуличних перформансів.
Дати реалізації
7-17 червня 2018 року
Кількість учасників
14 учасників резиденції
9 книг Живої бібліотеки
40+ учасників Живої бібліотеки
Географічне поширення проекту
Учасники зі всієї України
Місце проведення: місто Львів, Львівська область
Театральна резиденція
Чотирнадцять хлопців і дівчат з різних куточків України з’їхалися на театральну резиденцію для того, аби дізнатися, як театр, імпровізація і перформанс можуть допомогти у донесенні своєї думки до людей.
Під час резиденції учасники мали можливість поглибити свої знання про права людини та соціальну інклюзію, а також попрацювати в командах над створенням вуличних перформансів. Отож, з самого ранку до пізнього вечора учасники брали участь у тематичних воркшопах, відкривали свої творчі здібності через практики імпровізації та перформансу, обговорювали почуте і ділились досвідом.
Як підсумок резиденції, учасники показали спільний перформанс у центрі м. Львів.
Жива Бібліотека
17 червня 2018 року за підтримки Центру міської історії Центрально-Східної Європи у місті Львів ІСІ організував Живу бібліотеку. Це була виняткова можливість познайомитися з людьми, яких не зустрінеш щодня.
Жива бібліотека працює так само, як звичайна бібліотека. Читач може прийти і обрати книжку, яка його цікавить. Однак, у цій бібліотеці книжками були справжні люди, автентичні представники соціальних меншин, яких суспільство не повністю приймає, та які стикаються з упередженнями і дискримінацією. Читач, позичаючи таку Живу книгу, вступає з нею в діалог. Завдяки такій взаємодії обидві сторони мають можливість співставити свої уявлення про дану групу з реальністю, переконатися особисто, що є правдою, і в результаті – дізнатися щось нове, змінити своє ставлення, сприйняття.
Серед “книг” були ВІЛ-позитивна людина, експатріат, незрячий, веганка, жінка ІТ-шниця, люди з альтернативною сексуальною орієнтацією.
Жива бібліотека – унікальний досвід як для читачів, так і для книжок, адже під час живої бібліотеки стереотипи піддаються сумнівам, а учасники мають шанс поглянути на ситуацію очима інших людей, і, можливо, змінити сприйняття та думки, які ми маємо один про одного.
Живу бібліотеку може організовувати будь-хто, хто розуміє важливість руйнування стереотипів і упереджень, які часто призводять до дискримінації у суспільстві, а також ті,хто хоче поширювати ставлення поваги до різноманіття у своїх спільнотах.
Відгуки учасників: У чому для вас була цінність Живої бібліотеки?
Як організувати Живу бібліотеку?
Визначити чітку мету Живої бібліотеки
Формат Живої бібліотеки – це засіб поширення поваги до прав людини і людської гідності. Основною метою повинно бути збільшення обізнаності і забезпечення конструктивного діалогу про упередження, які можуть породжувати дискримінацію окремих індивідів чи груп людей.-
Зібрати команду
- – організатори – команда людей, відповідальних за планування, проведення і оцінку проекту, які поділяють цінності Бібліотеки.– “книжки” – найцінніший ресурс. Не кожен, хто хоче бути “книжкою”, може бути нею. “Книжки” повинні представляти групи людей, які перебувають під загрозою стереотипів, упереджень і дискримінації. Важливим моментом є інформування і попереднє навчання “книжок”. Вони повинні бути розумово і фізично готовими говорити про свій особистий досвід з широким колом людей.– “бібліотекарі”. Основним їх завданням є координувати процес позичання книжок. Вони поєднують читачів з “книжками” і є першими, до кого звертається читач. Таким чином вони також допомагають читачеві зрозуміти концепцію і правила Бібліотеки, знайти “книжку”, тому такі люди повинні бути обізнані як із загальними принципами, так і з історіями “книжок”. – волонтери – можуть допомагати у залученні потенційних учасників Бібліотеки, організації місця проведення, розповсюдженні інформації про подію і зборі вражень учасників і опитуваннях. Окремі “книжки” можуть потребувати перекладу чи іншої допомоги у зв’язку з фізичними особливостями.
-
Знайти місце проведення бібліотеки
Однією з переваг Живої бібліотеки є її гнучкість – її можна проводити майже будь-де, вона може тривати від 2 годин до тижня, а кількість книжок може налічувати від 10 до 100. Проте саме місця проведення визначатиме тривалість, години роботи бібліотеки, кількість “книжок” і “читачів”. Приклади місць проведення: фестивалі, міські площі, парки, публічні бібліотеки, школи. Звертайте увагу на наступне: – неформальна, візуально приваблива локація допомагає “книжкам” і “читачам” розслабитись і спонукає до діалогу – місце, де сидять “книжки” повинно бути видиме, але й водночас напівзакрите, аби могти регулювати потік людей – “бібліотекарі” (які надають доступ до “книжок”) повинні бути розміщені при вході таким чином, що вони є першим контактом для “читачів”, які приходять. – забезпечте напої і перекуску “книжкам” – при виборі місця врахуйте погодні умови і ризики -
Пошук “книжок” і створення каталогу Бібліотеки
Каталог “книжок” повинен бути достатньо різноманітний, щоб запропонувати “читачам” широкий вибір. Назви “книжок” мають супроводжуватись описовими деталями найбільш розповсюджених стереотипів і упереджень. Приклади назв: Активіст захисту прав тварин, Біженець, Блондинка, Незрячий, Колишній наркоман, Колишній в’язень, Феміністка, Бездомний, Єврей, Поліцейський, Безробітній. Створення каталогу включає в себе 3 основні кроки: – визначення критеріїв для формування каталогу – передбачає за допомогою методу мозкового штурму створення списку людей чи груп, які піддаються стереотипам у громаді. – призначення найбільш розповсюджених стереотипів і упереджень до назв “книжок” – не забудьте узгодити фінальні описи з “книжками”. – розробка самого каталогу, який буде надано “читачам” Розповсюдження інформації про Живу бібліотеку
Оскільки бібліотека не пройде не тільки без “книжок”, а й без “читачів”, то організаторам радять починати розповсюджувати інформацію про Бібліотеку як тільки вибрано дату, час і місце. Методи пошуку залежать від цільової аудиторії і місця проведення бібліотеки.Організаційна зустріч для “книжок” і працівників перед Бібліотекою
Така зустріч рекомендується для того, щоб ще раз ознайомити всіх з цілями і методологією Живої бібліотеки, обговорити ролі, відповідальності, правила, план проведення бібліотеки і відкриті питання. Більше дізнатися про Живу Бібліотеку: https://rm.coe.int/16807023dd http://www.upworthy.com/check-out-a-human-library-where-you-borrow-people-instead-of-books http://humanlibrary.org/
Вуличні перформанси
По завершенню проекту учасники повернулись до своїх міст, де показали власні перформанси, тим самим звертаючи увагу на актуальні проблеми в локальних громадах. Це було заключною частиною проекту See Beyond, яка і підтвердила, що набуті навички і знання не залишились лише теорією, а стали інструментом для подальших дій і локальних змін.