матеріал проекту “Таке інше наше”

 

Місто панських володінь, розкішних каштанів, найкращої солі в Європі та місто-химера, яке оживає на сторінках книг Бруно Шульца. Окрім того, Дрогобич завжди був національно багатим – в місті проживали поляки, євреї, росіяни  та українці. В 1929 році в Дрогобичі налічувалось 32 тисячі жителів, 12 тисяч з яких були євреї. Також на території Дрогобича в період між Першою та  Другою Світовими війнами існувало 17 синагог. Дослідивши архівні матеріали єврейської спільноти , можу з впевненістю сказати, що Дрогобич завжди був єврейським місто і саме єврейська культура залишила свій слід  в історії, культурі  та архітектурі нашого міста.

11304060_1013729218645862_1343199017_n

Одним з найвідоміших дрогобицьких євреїв був Бруно Шульц (1892-1942). Цей видатний письменник та художник був убитий гестапівцем Ґюнтером 19 листопада 1942 року.

На даний момент в Дрогобичі налічується близько 150 євреїв. Також в Дрогобичі збереглась синагога, яка була збудована в 1865 році та  в якій зараз проводиться реставрація. Зараз дрогобицька община євреїв молиться в приміщенні одного з благодійних фондів  міста по вулиці Юрія Дрогобича.   Головою єврейської общини у Дрогобичі є Йосип Карпін. Саме з ним я вирішила дослідити історію однієї єврейської сім’ї та її життєві перипетії. Батьки пана Йосипа були лікарями в Дрогобичі. Мама Майя Наумівна (1920–1997)  навчалась в українській школі в поблизу Кіровограда та закінчила її з медаллю, після школи вступила Харківський медичний інститут, була лікарем невропатологом, пройшла війну та отримала звання капітана. Під час війни була нейрохірургом та рятувала життя на фронті. Батько пана Йосипа,  Карпін Міхаель Мойсеєвич також був лікарем-рентгенологом. Закінчивши Станіславський медичний інститут Міхаеля Карпіна направляють в Дрогобицьку область. Міхаель Карпін був не тільки добрим лікарем, але й хорошим актором. Оселившись в Дрогобичі, він починає  активно займатись  театром. До слова,  з 1955 року в Дрогобичі діє народний театр «Супутник», а приблизно з 1962 року батько пана Йосипа приходить в  театр. Актори багато гастролюють містами та селами української РСР. Визначною, навіть неймовірною подією стало в 1968 році запрошення Дрогобицького  театру «Супутник» в Кремлівський театр  Москви з виставою «Любов на світанні», де Міхаель Карпін грав роль отця Юліана. Актори театру до останнього не могли повірити в свій успіх – театр з Дрогобича виступає на головній сцені Москви.

11637849_1013729205312530_712964915_n

Також Міхаель Карпін виконував ролі гуцула в виставі «Круте передгір’я», грав американського письменника Говарда  Меліка у виставі «Глибоке коріння» та ряд інших ролей. Пан Йосип згадує також і про свого дідуся- він також був лікарем-рентгенологом та мав військове звання полковника. Спочатку дідусь пана Йосипа навчався в релігійній школі Євшиві , та, закінчивши її,  мав стати рабином. Проте  молодий єврей кидає школу та вступає до  партії. Проходить війну у дивізії Блюхера. Для того, щоб не потрапити в ГУЛАГ (справа в НКВД на нього була вже відкрита) він за три дні  відправляється вдруге на війну. 42- річний дідусь пана Йосипа Мойсей Іосіфович проходить Другу світову війну- виконує обов»язки війського лікаря.

11637847_1013729258645858_1085889116_n

Попри приналежність до династії лікарів, мій співрозмовник – пан  Йосип обрав фах педагога – і працює вчителем російської літератури та мови в місцевій школі. Окрім того, викладає танці в ансамблі «Пролісок». Після смерті Мойсея Вайса в 2004 року Йосип Карпін стає  головою єврейської общини у  Дрогобичі.

Майже на завершення нашої розмови пан Йосип раптом згадує і свої дитячі роки – каже на його подвір’ї уживались та  приятелювали українці, поляки та євреї.  На свої свята українці приходили з колядою, а на єврейські свята всі разом пригощались єврейськими тістечками які називались «Хоменташ». Діти не знають умовностей цього світу, не ділять нікого на «своїх» і «чужих»- українському суспільству зараз бракує дитячої толерантності, резюмує пан Йосип.

Мар’яна Галишин

 

Довідка. Важливим для євреїв є святкування суботи,  тобто «Шабату»- цей день шанують та не виконують ніякої роботи. Головне свято іудаїзму – Песах. Він випадає на 15-й день місяця Нисан (березень – квітень) і триває 7 днів. У дні Песах забороняється їсти продукти, виготовлені з квашеного тіста. Все квашене тісто виносили з дому. Третє щорічне свято – Суккот (Кущі). Свято починається в п’ятнадцятий день Тишрей (вересень – жовтень) і триває тиждень. Воно збігається із завершенням збору урожаю винограду і виражає подяку Богові за рясні й щедрі дарунки.

Основним законом,  згідно якого живуть іудеї, є Тора. Тора містить у собі вчення Бога про себе самого, про мету творіння й про те, що його народ мусить бути покірним йому. Читання Тори — найважливіша частина служби в синагозі. Для звершення публічного богослужіння необхідна присутність не менше 10 євреїв чоловічої статі, які досягли релігійного повноліття 13- річного віку.