З 7 по 15 квітня 2018 року відбувся тренінговий курс “Everyone Matters! Development of Inclusive and Participatory Youth Work Practices in Eastern Partnership countries”. П’ятеро українських хлопців і дівчат мали змогу відвідати столицю Вірменії, Єреван. У цьому курсі також взяли участь молоді люди з Вірменії, Бельгії, Грузії, Німеччини, Молдови і Швеції. У центрі тренінгів були теми соціальної інклюзії, різноманіття і роботи з молоддю з меншими можливостями.

Ось відгуки українських учасників:

Ольга Кутиніна: “Надзвичайно задоволена участю в проекті “Everyone matters” у Вірменії! Купа вражень від країни, незабутні знайомства, нові друзі не тільки з Європи, а й з інших континентів. В професійному плані збагатила свій досвід новими методами неформальної освіти та менеджменту культурного різноманіття, що неодмінно допоможе в моїй роботі. Дуже вдячна організації ІСІ за можливість взяти участь!”

Віктор Демко: “Ось і настав цей день, коли 30 учасників з різних куточків світу приїжджають в столицю Вірменії – Єреван.  З шаленими емоціями і очікуваннями прилетіли в столицю і поїхали в готель знайомитися з учасниками.  Я вперше побачив наскільки  відкритих людей,  історії яких надихають і викликають велике захоплення.  З перших секунд знайомства ми усі здружились,  ніби знали один одного вже кілька років.

З першого дня,  організатори вирішили зробити нам сіті-квест.  Ось так по командах ми бігали по Єревані і випитували в місцевих (бо інтернетом не можна було користуватися)  відповіді на різні запитання і шукали туристично популярні  місця в місті. Саме так з першого дня в Єревані ми встигли оглянути його зі всіх сторін і навіть заблукати в ньому. Наступні дні були насичені лекціями і воркшопами.  Організатори і лектори робили все для того,  щоб зробити наше перебування на тренінгу комфортним. Вони міняли підхід викладу теми,  локацію воркшопів , прислухалися до наших ідей та ініціатив.”

Теми воркшопів були дуже особисті і дискусійні. Що мені сподобалось найбільше, це те, що кожен висловлював свою думку вільно і кожен відчував повагу до себе. Саме тому всі відчували себе вільними у висловлювані, що створило чудову атмосферу для обміну культурними відмінностями та  досвідом… Окрім лекцій та воркшопів ми мали можливість відвідати екскурсії,  поїхати в храм Гарні, згодом мали традиційну вірменську вечерю , враження були незабутні. 

Так і пройшли 7 найкращих днів мого життя.  Останнього дня хтось радів, хтось плакав,  бо час проведений на цьому тренінгу був незабутній, та і чимало часу знадобиться,  щоб змиритись з тим,  що проект закінчився. 

Велетенське дякую Інституту Суспільних Ініціатив за те, що дали можливість,  всім організаторам і керівникам проекту за те,  що зробили цей тренінг бомбезно шикарним!”

Людмила Нікітіна: “Я завжди намагаюсь ловити можливості розвіятись, отримати новий досвід та змінити фокус свого світосприйняття. Еразмус в Єревані став саме такою можливістю.

Під час проекту я зрозуміла й отримала наступне:

— Тбілісі за день не подивитись. Інколи, хоча … завжди, хочеться отримувати все й відразу, от я й хотіла подивитись Грузію по дорозі в Вірменію за півдня. Подивитись багато не вийшло, зате я встигла переїсти хачапурі та хінкалі, сфоткати колегу по ексченджу Олю в джунглях чурчхели (ця фото трішки порвала фб) та заблукати спочатку в старому місті, а потім в темряві по дорозі до канатної дороги, зате побачила повну зірок панорамну картину міста.

— Знайомства, знайомства й ще раз знайомства — ось що повинно бути у вас в голові. Кращий варіант – це відразу втнути щось дурненьке — по типу тендітним порухом руки розбити келих за спільним обідом — так оточуючі краще запам’ятають твоє ім’я. А не чекати середини ексчейнджу, як зробила я.

— Очищуй свідомість на ходу, відкинь зайве, ходи на вранішню йогу та нічні посиденьки, не впускай жодного вечора та відповідно, не спи, для того, щоб прогулятись новим містом, чи подивитись фільм про мігрантів, чи влаштувати культурну тусу, чи поділити інтернаціональний чек у пафосному ресторані, чи, піти слухати сусідку-діджейку-великобританку Рейчел з Берліну, яка сьогодні грає в одному з нічних клубів Єревану.

— Розумію, що в моєму житті, незважаючи на обставини, завжди буде як мінімум одна людина, яка скаже, що ти чудова. “Оля дякую« — дякую тобі за компаньйонство.

— Треба було відразу полюбити своїх сусідок по кімнаті, бо вони (Теса та Неталі) мене приємно здивували, виявились “живими книгами”, яких зазвичай я шукаю в Харкові з великими складнощами. Та в останній день я не мала достатньо часу, щоб їх обійняти та поплакати.

— Копай глибше, рефлексуй, висловлюй свою думку, розповідай про свій досвід й знаходь скарб — теми розмов, від яких бігають мурашки по шкірі. Для мене такою стала тема “Управління культурним різноманіттям” (Cultural Diversity Management). Бо саме в ній розкривається унікальність кожної людини й необхідність прийняття та поваги інших.

— Ти завжди можеш бути тим, ким хочеш — говорить знайома Фернандо Ботеро (тепер уже й моя знайома), лежачи оголена на п’єдисталі в центральному саді міста, палячи сигарету, епатажно демонструє свій пишний задок та не боїться бути такою, як є.

— Забираю додому валізу та пакую її жвавими методиками тімбілдінгу, неформального навчання, кейсами та інструментами.

Ось так я побувала в Єревані, хоча таке відчуття, що пережила кругосвітку. Учасники, дякую, ви – найкращі.”

Ольга Цибова: “Найкращий спосіб вивести себе на новий якісний рівень і отримати купу натхнення – це, звісно, вирушити в мандри від ГО «Інститут Суспільних Ініціатив», досліджуючи усі тонкощі питань  інклюзії, особистого різноманіття, толерантності та пошуку дієвих рішень у проактивному мультикультурному середовищі.

Кавказькі пригоди для п’яти делегатів з різних куточків України вийшли яскравими і душевними, як і сама Вірменія – кольорова і багатогранна країна. Колорит відчуваєш вже з аеропорту, коли чуєш ту силу темпераменту, з якою тобі пропонують таксі, а далі взнаєш, що  хаотичний рух іона і пересування по місту вірменських водіїв, то, в принципі, одне і теж)))

Організатори «Вірменська прогресивна молодь» зустріли нас дуже гостинно, і таке ставлення загальної допомоги і привітності було від початку до кінця. Більше того, Аня з ІСІ постійно була з нами на зв’язку і підтримувала морально 24/7.

Розселили учасників за принципом «повної культурної інтеграції» – перемішавши так, щоб в одному номері не було більше, аніж одного представника країни. Номери – це окрема історія – з одного боку розгорнулася панорама на Арарат, з іншого – вид на  Єреван.

Кожен день тренінгу був як маленьке життя, бо ти мав ясне усвідомлення того, що отримуєш вартісні професійні знання, які обов’язково «проростуть в подальшому і дадуть плоди». Ми вчилися багато, але було цікаво і динамічно співпрацювати з представниками Молдови, Німеччини, Вірменії, Швеції, Грузії і Бельгії. Також серед нас були учасники аж із Нової Зеландії, Австралії і Великобританії, які щодня покращували нашу англійську)) Вивчали ми комунікативний менеджмент, термінологію комунікації і сексуального різноманіття, обговорювали дуже важкі, часом неоднозначні суспільні теми і багато практикували, експериментували і змінювали себе. Дружня і компетентна атмосфера якраз цьому сприяла.

 «Жива Бібліотека» стала серйозним емоційним відкриттям! Це був захід, на якому ми спілкувалися з різними ораторами, які виступали «книгами» і ділилися своїми життєвими історіями. Як «читача» мене глибоко зачепила історія хлопця, який через те, що на інвалідному візку не міг вступити у жоден вірменський ВНЗ, здобував освіту у Німеччині. Підтримуючи сина, його мати заснувала громадську організацію допомоги людям з інвалідністю «EKHO – Disability». Але невдовзі вона померла (тут за столом усі майже не розплакалися, бо не розумієш чому одній людині випадає на долю скільки перешкод). Хлопець продовжив справу мами, очоливши організацію. На сьогодні він – успішний дизайнер, спортсмен і головний редактор, а також організатор багатьох інклюзивних акцій у Вірменії.

Після навчання ми гуляли нічним містом, де особливо чудові парки з доглянутими ошатними озерами. Особливу атмосферу створюють співочо-танцюючі фонтани, мозаїки, соковиті гранати (символ Вірменії) і гірлянди із лампочок по усіх вуличках із теплим жовтим  світлом (шведи ділилися, що про таке світло їм тільки мріяти, бо в них лише сині енергозберігаючі жарівки, що не дають відчуття затишку). Хочеться відмітити особливе почуття гумору української делегації і гострий розум, тому нам постійно було весело.

Проект «Важливий кожен» був надзвичайно чіткий, структурований і без ліричний відступів. Кожен з нас змінився на краще. У кожного запалився внутрішній вогник змін, який активно розгортатиметься у імплементацію добрих справ і проектів.  Дякую ІСІ.”

Дякуємо всім учасникам за участь і відгуки!