Blog
ВІДКРИТО РЕЄСТРАЦІЮ НА НАВЧАЛЬНИЙ СЕМІНАР TRANS.HISTORY У КИШИНЕВІ, МОЛДОВА

НАВЧАЛЬНИЙ СЕМІНАР TRANS.HISTORY У КИШИНЕВІ, МОЛДОВА

15-17 листопада 2017 року

Наприкінці осені у столиці Молдови, Кишиневі відбудеться навчальний семінар в рамках проекту Trans.History на тему єврейської історії та Голокосту, а також розвитку громадянського суспільства у Європі. Учасниками семінару стануть 40 педагогів, громадських активістів, соціальних працівників, журналістів з Молдови, України, Німеччини та Польщі.

Семінар організовано Centropa спільно з локальним партнером у Молдові – ICTPD та локальним партнером в Україні – Інститутом Суспільних Ініціатив.

Організатори покривають усі витрати учасників, пов’язані з проживанням, харчуванням та переїздом/перельотом до Кишинева.

Профіль учасника семінару:

 • вік від 25 років
 • практикуючий педагог, соціальний працівник або громадський активіст
 • зацікавлений у вивченні єврейської історії та культури
 • має досвід у реалізації соціальних проектів у власній громаді
 • готовий до міжнародної співпраці
 • має закордонний паспорт
 • знання англійської мови – вище середнього рівня

Для участі у проекті, заповніть реєстраційну форму до  1 листопада  2017 року

Одна можливість – одне життя!

одна_можливість_photo03Я мріяла поїхати на ЄВС більше 2х років – чекала на закінчення університету, отримання диплому і відчуття свободи. В той момент я була впевнена, що ця програма – надзвичайна можливість відкрити себе і змінити своє життя на краще і зараз, закінчивши проект, я в цьому впевнена. Протягом 12 місяців я допомагала у Фундації Роберта Шумана, у Варшаві. Була і звичайна офісна робота: кореспонденція, дзвінки, корегування документів, переклади і цікаві підготовки подій, Параду, конференцій. Окрім цього, я їздила до польських шкіл і проводила презентації польскою, англійською, інколи навіть з елементами російської та української мов J І велике досягнення – організація локального проекту – щоб мешканці району, де ми жили, змогли дізнатись про наші культури. І, звичайно, вивчення польської мови від початку – від стадії «не можу сказати «Доброго дня» до стадії вільного спілкування на різні теми.

Цей проект – це персональний виклик – чи зможу? Так, змогла. Пройти крізь спільне проживання з людьми різних культур і характерів, виконуючи працю, яка не до душі, розуміючи, що поруч немає рідної душі, сумуючи за рідними і друзями, хворіючи на самоті. Я була змушена пройти все, щоб стати сильною, впевненою, самостійною. Я знаю, що до будь-яких проблем, складних моментів потрібно відноситись простіше, адже все можнf вирішити. Я знаю зараз, в яких сферах життя я шукаю себе, бо знаю чим хочу займатись, а чим – ні. Я приймаю, що думки у всіх різні і немає «правильної» – кожна має право на існування. Кожен має право жити так, як хоче і ніхто не може нікого засуджувати.  ЄВС – це також  подорожі, яких в мене ніколи не було. 7 нових країн, тисячі проїханих кілометрів, пакування речей як хобі, переповнена пам’ять фотокамери.

одна_можливість_photoЦей рік – це усмішки, друзі, смішні ситуації, кохання, жарти. Я нарешті відчула, що живу повним життям і насолоджуюсь кожною миттю. Мене покинуло відчуття, що час я марную дарма, і життя проходить повз мене. Волонтерство – це допомога. Коли допомагаєш іншим – ти розумієш, що живеш для чогось і когось і хтось обов’язково це запам’ятає і подякує.

Якщо б я могла повернути час назад, я зробила б все так само – відмовившись від рутинного життя, дивлячись в очі наляканих родичів, відповідаючи на питання друзів і знайомих «Навіщо воно тобі потрібно? Чому ти не можеш бути як всі?», пакуючи швидко валізи, поїхала б. Я мусила опинитись саме в цьому місці і в цей час – я зустріла кохану людину, яка наповнила моє життя сенсом, вступила на навчальну програму, пізнала себе і навчилась себе слухати. Тому ЄВС – це не відрізок життя, а вулканічний поштовх до його докорінної зміни.

Марія Тітова, EVS-волонтерка у Фундації Роберта Шумана

 

одна_можливість_photo01

ШУКАЄМО УЧАСНИЦЬ ТА УЧАСНИКІВ НА ПРОЕКТ В ІСПАНІЇ

Шукаємо учасниць та учасників на проект “Social Entrepreneurship: Messengers for Society”, що буде проходити з 2-го по 10-те листопада у Gandia (Valencia), Spain

ОПИС ПРОЕКТУ:

While living in countries of contrasts, encountering many social problems and issues on the way, noticing the lack of active engagement of young people in community life, there came the need to provide education about social entrepreneurship as an intervention for solutions to social challenges. Hence “Social Entrepreneurship: Messengers for Society” is a project which intends to offer an insight into social entrepreneurship, as a value-based education for spreading and expanding ethical principles and aspiration for working or doing business while responsibly being engaged with communities. The aim of the project is to try to tackle social problems, inform young people about social entrepreneurship field and motivate them to think about deepening their knowledge and desire to act as social messengers. The project aims to provide participants with relevant knowledge and skills to start understanding what social entrepreneurship is, to review and encounter different social issues, find approaches and ways for promoting them, to develop respect, empathy and tolerance towards their society and also to provoke change and improvement of behavior of participants for a larger capacity of communication between people from different cultures.

ОСНОВНІ ЦІЛІ ПРОЕКТУ:

 • To raise awareness about social entrepreneurship among young people
 • To encourage entrepreneurial traits and behavior: leadership, personal/teamwork assessment and management
 • To experience creativity tools as problem solving skills
 • To provide general view about social entrepreneurship status in different countries while giving them opportunities with practical approach
 • To provoke young people to create social value
 • To stimulate active engagement of young people in society
 • To develop and foster communications and interpersonal skills
 • To contribute to the promotion and development of non-formal learning
 • To give information about Erasmus+ program and non formal learning

ПРОФІЛЬ УЧАСНИЦІ/УЧАСНИКА

 • Participants for the youth exchange are supposed to be young people from the age 18 to 30, from Spain, Serbia, Georgia, Italy, Ukraine and Armenia, who are interested in social entrepreneurship, non-formal education and diversity.
 • As the working language of the Youth Exchange will be English, participants should have enough knowledge to freely communicate and participate during the project in English

Відбір учасниць та учасників відбуватиметься на конкурсній основі. Для участі в конкурсі необхідно заповнити аплікаційну форму

Дедлайн подачі заявки – 15.09.2017

Відібрані учасниці/учасники можуть бути запрошені на коротке інтерв’ю (по телефону чи Skype).

Лише відібраним та тим, хто потрапив до списку очікування, буде повідомлено про статус їхньої заявки.

Участь для активних членів організації є безкоштовною. Для тих учасників, які не є членами організації – річний членський внесок 30 Євро (після того, як Вас затвердили організатори).

ФІНАНСОВІ УМОВИ:

Організатори проекту покривають усі пов’язані з проектом витрати (проживання, харчування та витрати на проїзд). Для відшкодування коштів за проїзд організаторам потрібно буде надати усі квитки

У разі виникнення питань пишіть на projects@sii.org.ua

EVS та фотографія

 

Під час EVS волонтерства ти не тільки надбаєш нових знань та навичок, а й вдосконалиш уже наявні таланти 😉 Ксенія Дубова ділиться своїм досвідом і неймовірно красивими світлинами з Хорватії.

Black and White Pula

After I came to Croatia to do European Voluntary Service in the youth NGO, my life will never be the same.

Always interested in photography, I bought my first analogue camera there, in Pula, on flea market. It was an old USSR Zenit, but I completely fell in love with it! In a first few days I just took it and make a little treasure hunting around Pula. So now I would like to share the result with you. That’s how I see Pula: black&white and so different!

EVS вакансії у Польщі та в Литві

Розшукуємо волонтерів на 2 EVS-проекти (у Польщі та в Литві)

ПОЛЬЩА

Наша польська партнерська організація потребує одну українську волонтерку чи одного українського волонтера на проект, що передбачає роботу в дитячому садку з дітьми з обмеженими можливостями

Завдання волонтерки/волонтера:

 • Volunteer participates in the classes and help the staff (he/she helps changing children’s clothes, feeding the children or helps them eat their meals, go to the toilet)
 • There is a special kindergarten plan which educators must follow but there is also some space for their own creativity (proposing theatre instead of reading to children for example or exercising their artistic talent preparing materials and scenery for kindergarten plays and seasonal ornaments etc.).
 • Volunteer can also suggest educational group activities and/or individual work process for one child, all under supervision of an educator.

Серед переваг, що їх отримає волонтерка/волонтер, такі:

 • Volunteers can learn a lot about different methods of working with children with various disabilities.
 •  They have a chance to see therapeutic meetings, learn about adapted computer programs and didactic tools.

Проект розпочнеться 9-го жовтня і триватиме 9 місяців

Подати заявку:

Для участі у проекті необхідно заповнити аплікаційну форму (https://drive.google.com/open?id=0B1QtCD6ZCYxdV2NGbC1YSWM1VlU) та надіслати її разом зі своїм резюме на адресу  evs@sii.org.ua до 13-го вересня

ЛИТВА

В литовську організацію The Duke of Edinburgh International Award шукають надзвичайно енергійних та завзятих волонтерів, які хочуть реалізувати себе у сфері неформальної освіти

Серед завдань волонтерів будуть такі:

 • We would like to have an EVS volunteer that would be willing to help us with our activities in the office and on the field
 • focusing on visiting organizations around Lithuania and promoting the program (in English)
 • helping with outdoor activities
 • hikes and building trusting relationships with the leaders and youngsters in the program

До переваг належать:

 • We are hoping that our new EVS volunteer is motivated in gaining knowledge and experience in a field of unformal education
 •  that he/she has a good level of English
 •  experience and passion in hiking is a big plus
 •  having a DofE badge would be awesome

Проект триватиме 12 місяців: з 1-го лютого 2018р. до 31-го січня 2019р.

Подати заявку:

Ваші CV та мотиваційний лист надсилайте на адресу evs@saltes.net до 10-го вересня

Підбірка EVS вакансій

До вашої уваги – підбірка свіжих EVS вакансій в Іспанії, Швеції, Італії, Франції та Словенії.

SPAIN

The EVS volunteer will work in Cazalla Intercultural – a nonprofit organization dedicated to the field of non-formal education and promotion of volunteering. The EVS volunteer will be helping in organizing workshops and courses for local community, organization of international days’ celebrations, leisure and educational activities for children and youth, and local projects with the objective of fighting integration difficulties of recently arrived migrants in Lorca.

Project Dates: 02/10/2017 – 02/10/2018

Application deadline : 03/09/2017

For  more information : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdcIRtmauowgnnLMaq2lZhh6kqueiPAo8Q00rsdZ38SITZiMQ/viewform

SWEDEN

The projects will be located in youth clubs/community centres in Borås, Sweden. The volunteer’s main tasks will be to develop and implement activities together with young people, be part of citizen service, help with homework, take part in trips as well as trying to find new collaborations with other community centres in the city. A big part of the mission will be to find creative ways to spread information about Erasmus+ around the city as well as by using social media.

Project dates:01/02/2018 – 01/02/2019

For more information: https://www.facebook.com/groups/22283221467/permalink/10155637569871468/

GERMANY

The ”Brandenburgische Sportjugend” (Sports Youth Brandenburg) is an independent working youth organisation in the ”Sports Federation Brandenburg”. Its members are children and teenagers, as well as, their youth representatives who are organized in more than 2.500 sporting-clubs.
The project foresees to host 1 volunteer in the Organisation´s Department of International Cooperation for 12 months. Main tasks of the volunteer are to support the co-workers of the Department, get acquainted with sport structures and EU programs and funding in international youth work; support the planning, preparation and organisation of international projects; look after young people from abroad and international guests.

Project dates : 14/06/2018 – 13/06/2019

Application deadline: 20/08/2017

For more information : http://europa.eu/youth/volunteering/project/1240_en

ITALY

The project will take place in Torre del Greco, a context where the condition of young people faces many difficulties: poor educational and employment offers, emigration of young people, neglect of disadvantaged people, lack of political participation. Among young people, a part the political disinterest, there is poor sense of belonging that often degenerates into urban decay and vandalik acts.

On the occasion of the thirtieth anniversary of the Erasmus + program, the project aims to disseminate volunteering as a tool for the purpose of:  increase active citizenship and the sense of European citizenship; promote a sense of belonging; instrument for social inclusion; effective tool of informal learning.

Project dates: 08/09/2017 – 07/09/2018

Application deadline : 20/08/2017

For more information : http://europa.eu/youth/volunteering/project/3072_en

ITALY

From 2015 the Cooperative La.Co.Sa is involved in migration projects and reception for people who request international protection, in particular runs a host community and some of cohabitation accommodation for migrants in the outskirts of Mantova, which houses families with children, single women and lonely men. The project deals with the support of the aspects of the daily lives of the guests, the aim is to make them independent at different levels, promoting wellness, spread the culture of integration and sharing, and preventing, as far as possible, situations of marginalization, isolation, deviance and conflict, also supporting them in their legal path request asylum.

Project dates : 04/04/2018 – 04/12/2018

Application deadline : 20/08/2017

For more information : http://europa.eu/youth/volunteering/project/3195_en

SLOVENIA

Hosting organisation, Pekarna Magdalenske mreže is a non-governmental, non-profit institution, founded in 1997 as an organisation for encouraging, supporting programme and project cooperation, conducting cultural, educational, research, informative and humanitarian activities. Programme-wise the organisation works in three main areas: independent culture, youth/volunteer work and civil engagement.

Project dates: 28/02/2018 – 31/12/2018

Application deadline : 23/08/2017

For more information: http://europa.eu/youth/volunteering/project/3221_en

FRANCE

The main task of the volunteer is to work with children and teenagers during their free time in leisure center, to make activities with them and let them discover the country of the volunteer. The aim through this project is to bring openness to the people who are in contact with the EVS volunteer. In particular the activities deal with:
– Helping out the team in the leisure center, the welcoming place before and after school and the youth center.
– Organize activities with the children or youth about the country or the passion of the volunteer (cooking, relaxation, hip hop, manual activities…)
– Participate in outdoor activities with them
– Participate to all the meeting with the team
– Being involved in the life of the association

Project dates : 02/10/2017 –  31/08/2018

Application deadline : 25/08/2017

For  more information : http://europa.eu/youth/volunteering/project/1286_en

If you have any questions – don’t hesitate to contact us via evs@sii.org.ua

Шукаємо учасників на Youth Media Camp

Шукаємо 2 учасників на проект у Польщі Youth Media Camp, що буде проходити 31 серпня – 8 вересня 2017 року та складатиметься з 2-х етапів:

 • воркшопи по журналістиці та виробництві відео контенту
 • Економічний форум молодих лідерів

Вимоги до кандидатів:

 • знання англійської мови
 • наявність відкритої візи або біометричного паспорту
 • вік 18-26 років
 • перевага буде надаватись мододим журналістам

Детальний опис проекту:

Youth Media Camp  will be realized in Nasutów and Nowy Sącz between 31st August and 8th September 2017.  As the result our project will be media meeting of young people from Germany, Poland and Ukraine. Participants should be in age from 18 up to 26 years old . The Project is built by two parts:

First part: will take place in Nasutów (31.08.2017-03.09.2017). During this part participants will  be divided into working groups and will be participating in several workshops, like:

Journalist’s workshop – What is it composed of? Best sources of information for journalist. Where to look for themes for reportage? Main things to think about while preparation of materials for reportage. Interviews. Types of interviews (depending on theme, source of information, type of media), things to remember about during preparation of interview.

Movie recording workshop- Basic camera functions. Composition of the image. Build a movie sequence. Tops for preparation of good video material. Planning the video reportage, preparing the scenes.  Learn to create sound reporting.

Second part: 4th September participants together with organizers of the Economic Forum of Young Leaders, go to Nowy Sącz, and stay there till 8th September.

During the Forum their main task will be Preparation for recording; Participation in chosen sessions. Recordings during the session; Collection materials for video and written reportage. Interviews with participants of Forum, Preparation of final versions of video and written reportages.

Last day we will organize summary and evaluation of the project, later participants will go back to home.

General conditions:

We provide accommodation, board and insurance for participants during the project. Participants will share their room with others. Travel for Ukrainian group European Meeting Centre – Nowy Staw Foundation will cover costs of travel from the border crossing in  Hrebenne in the amount of 62 PLN for each participant (both ways), some own contribution from participants is required.

What is the Economic Forum of Young Leaders?

Economic Forum of Young Leaders is a platform for ideas exchange concerning the future of European Union and the entire european continent. We create a place where the leaders of future have an opportunity to lead both conversations and discussions with present leaders of the modern world about major processes which Europe and world  are undergoing as well as challenges facing the young generation of politicians, economists, entrepreneurs and leaders of NGOs. It is also a place where many international projects are initiated. The mission of Forum is to create the idea for the future of Europe. Our aim is to build an international Think Tank of young leaders who will influence their local communities as well as inspire new, common projects.

More than 400 young leaders  from 42 countries visit every year The Economic Forum of Young Leaders in order to debate with prominent representatives of political, social and business life of  the modern world and create ideas for the future of the Old Continent. Economic Forum of Young Leaders has been known as ’young Krynica’ and ‘Davos of the young’. There were more than 3000 participants of the age 18-35 from all European countries who took part in the last eleven editions.

IT IS REQUIRED TO RESPECT DRESS CODE DURING THE FORUM: Business Standard/ Business Attire/ formal!

Відбір учасників буде відбуватись на основі аплікаційної форми доступна тут (натисніть щоб перейти за лінком). Дедлайн заповнення форми – 11.08. 2017. 

Відібрані учасники можуть бути запрошені на коротке інтерв’ю (по телефону чи Skype). Лише відібраним та тим хто потрапив до списку очікування, буде повідомлено про статус їх заявки.

У разі виникнення питань, пишіть на projects@sii.org.ua

З повагою,
Команда ГО “Інститут Суспільних Ініціатив”

Common Vibes EVS blog (part 4)

Catalina and Matei are currently spending their time at the international voluntary camps, where they have opportunity to meet people from different countries and learn new things about Ukraine while working together to preserve unique culture heritage. Catalina helps to renovate the territory around the Pidkamin monastery, which situted in the Lviv region. Matei, along with other volunteers, cleans up the Jewish cemetery in Chernivtsi. Here are some impressions from our volunteers:

On the train to Chernivtsi I met this nice Ukranian couple(around 50 years old) inside my compartment who were also heading there for one night and after that they were going to Romania for a small trip. She didn’t really speak English, but they were both learning Romanian so we got to mix all 3 languages during our conversation which was interesting because we all had something new to learn. Because their hotel was on the same street as the college dormitory where I was supposed to go to, they were kind enough to take me with their taxi(and they didn’t accept my money). Once arrived at the dormitory, the lady on duty who was probably in her 60s, I was pleasantly surprised to hear her speak Romanian so we had a small chat. During the next day I got to meet the other volunteers and in the afternoon we went to the Jewish Cemetery where we are supposed to work for 2 weeks and met this really friendly German named Christian who showed us around. During the next few days we joined the other German people(which are all over 50 years old) for embellishing the graveyard by cutting some of the small trees, vines, grass etc. in order to reveal the graves. The city has a rich and interesting history and it makes me even more curious because it was part of Romania between the 2 World Wars. Looking forward to finding out more about this charming place.

Matei

In the description of the project it said that it entails hard and often monotonous work and I found this to be true once I arrived here. At the same time it is rewarding and very fun thanks to the amazing team here, the support and encouragement we give to each other makes things so much easier. But not everything is work, we took this weekend off and visited monasteries and castles in Олеська, Почаїв and Золочів, thus getting a better chance to visit the country side of Ukraine

Catalina

20024158_1358222060899244_5313442928650284746_o20232239_1358221990899251_1027930363392972706_o

 

 

ШУКАЄМО УЧАСНИКІВ ДЛЯ ПРОЕКТУ В ЛИТВІ ТА ВІРМЕНІЇ

Шукаємо учасників для проекту ” Inclusive Europe” – що складається з тренінгу в рамках програми Erasmus+, що відбудеться 4-10 вересня в Литві та навчального візіту до Вірменії 16-21 жовтня. 

Зверніть увагу, що учасник повинен відвідати 2 фази проекту – як тренінг, так і навчальний візит!

Опис проекту:
Conflicts, wars, persecution and poverty have driven more than one million people to seek safety in Europe only in 2015. The current refugee crisis that has unfolded in Europe created division between European citizens as well as questioned the basics of the European idea.
Reaching Europe rarely meant the end of suffering for those who survived the dangerous routes and smuggling. Public authorities at the national and regional levels often failed to provide adequate response to the arrival of large amounts of migrants. Poor reception conditions, incidents of corruption, closed borders and passport controls were coupled with increasingly hostile attitudes by the European citizens. This attitudes have been rapidly growing into radicalization fueling nationalist and extremist movements and political parties. Yet, these are only few of the difficulties encountered by the men, women and children seeking home in Europe.
Civil society organizations can play an important role as a response to the crisis and radicalization that has become its consequence. There are examples when NGO’s and active citizens have gone beyond their capacities in order to fill the gap left by national and regional authorities and have proven they have the will and the need to be heard. This positive cases must be multiplied and the role of civil society has to be expanded. Thus, creating network of organizations working or willing to work in the field of migration and deradicalization is essential. It is also very important to build the capacities of staff members, social workers, youth workers and human right activists in the field so they can provide adequate support to young people with refugee and migrant background as well as to young people affected by “migrantaphobia” and violent extremism. There is a clear need of empowering civil society organizations which are working with refugees and migrants so they become stronger actors in the current refugee crisis. They need to be better prepared to contribute to the resolution of the refugee crisis and to policies for the integration of refugees. This may result in providing both high quality support to the refugees and migrants as well as in supporting the EU and national policy making with valuable input. This is why we came up with an idea of a 2 Stage Project – Training Course in Lithuania and a Study Visit to Armenia that will be gathering 36 youth workers and staff members of Civil Society organizations both from the EU (Lithuania, Czech Republic Estonia, Germany, Italy, Poland, Portugal, Romania, Sweden) and the Neighboring partner countries (Armenia, Belarus, FYR Macedonia, Georgia, Moldova, Serbia, Ukraine). To ensure a long term impact we will involve same 36 youth workers in both activities of the project.

Цілі проекту: The Training Course (Lithuania) and the Study Visit (Armenia) have the following main objectives:
A. To provide conceptual framework on the notions of emigration, immigration, integration and multiculturalism to 36 youth workers from different European countries;
B. To analyze the emigration and immigration situation in participating countries and to find out the causes of migration, namely push and pull factors;
C. To discuss and analyze the current migration challenges in Europe and try to offer solutions from the perspective of youth work;
D. To foster tolerance, respect and open-mindedness towards migrants while working with young people as a target group;
E. To share experiences and best practices of integrating young migrants in youth organizations;
F. To equip youth workers with capacity to combat hate speech towards migrants, misinformation about refugees and xenophobic discourse;
G. To create a network of NGO’s willing to be involved in the migration management process and contribute to the refugee integration process in participating countries.

Профіль учасника:
● Fluent in English;
● Youth workers who are working to combat radicalization, discrimination and
intolerance against refugees and migrants in their countries;
● Working, have experience or are interested in working with refugee or migrant
integration issues;
● Ready to commit to the project for at least 3 months after the end of the project by
organizing follow-up activities in their home countries;
● Experienced in non-formal education field and interested in implementing educational
activities by themselves or want to gain new skills and knowledge on the topic;
● Able to attend both project Activities: A1 in Lithuania and A2 in Armenia;
● Age: from 18 years – there is no age limit

Відбір учасників буде відбуватись на основі аплікаційної форми доступна тут (натисніть щоб перейти за лінком). Дедлайн заповнення форми – 10.08. 2017. 

Відібрані учасники можуть бути запрошені на коротке інтерв’ю (по телефону чи Skype). Лише відібраним та тим хто потрапив до списку очікування, буде повідомлено про статус їх заявки.

Фінансові умови

Проект профінансований програмою «Ерасмус+». Витрати на дорогу від вашого місця проживання на проект та назад будуть відшкодовані по квоті для України (максимально 275 євро) за умови пред’явлення всіх оригінальних квитків. Вартість білетів понад 275 євро відшкодовується за рахунок учасника! 

У разі виникнення питань, пишіть на projects@sii.org.ua

З повагою,
Команда ГО “Інститут Суспільних Ініціатив”

Завершився пітчинг соціальних проектів у місті Львові. Список переможців

З 3 до 7 липня 2017 року у м. Львів відбувся Пітчинг Проектів Соціальної Дії культурного спрямування. Захід був організований Інститутом Суспільних Ініціатив за підтримки Управління культури Львівської міської ради та Британської Ради у рамках програми «Активні Громадяни».

Учасниками заходу було представлено 36 проекти, які були орієнтовані на розвиток міста Львова. Теми проектів були різноманітними: розвиток бібіліотек, дитячі гуртки, проекти з сортування сміття та переробки твердого пластику, а також різноманітні фестивалі задля розвитку нецентральних районів міста.

Під час проведення Пітчингу учасники опанували навички проектного дизайну та вдосконалили власні напрацювання. Поряд із цим, вони мали змогу детальніше зрозуміти, які завдання вирішують, сформувати конкретні цілі та плани виконання проекту.

Багато цікавих ідей, жвавих коментарів – все це заради того, щоб зробити кожен проект найкращим.

NVP_014011

Публікуємо список проектів, що були обрані конкурсною комісією Пітчингу соціально-культурних проектів та отримають фінансову підтримку:

 • «Нове дихання українським перекладам» – проект підтримки та популяризації сучасних україномовних перекладів«Сенсо» – розробка та популяриризація іклюзивної настільної гри
 • «Вуличні меблі з переробленого пластику» – проект з виготовлення меблів з вторинної сировини
 • «АртUP» – створення віршів та арт-об’єктів на вулицях Львова, ревіталізація площин міського простору
 • «Казкові місця Львова» – проект, спрямований на соціалізацію та інтеграцію дітей з сиротинців та шкіл-інтернатів через створення арт-об’єктів на вулицях Львова
 • «Мистецько-освітній проект “Освіта й творчий експеримент”» – створення майданчика для комунікації між сферою сучасного мистецтва та традиційною мистецькою освітою
 • «Театральний фестиваль під відкритим небом “Кіт Гаватовича” у Стрийському парку»
 • «”Зелена коробка” для бібліотек» – проект популяризації роздільного збору сміття та забезпечення урн у бібліотеках міста Львова
 • «Кольорова радість» – проведення майстер-класів для розвитку творчості у дітей
 • «Популяризація ідеї парку науки та креативності» – створення інноваціного публічного простору у Львові
 • «Створення нетрадиційних екскурсійних маршрутів» – інтерактивні екскурсії у Львівській Національній картинній галереї
 • «Фестиваль Криму – сімейне свято на Сихові» – фестиваль кримської культури та добросусідства
 • «Future Perfect» – проект популяризації мистецтва через новітні технології
 • «бамBOOKфест» – проект розвитку публічних бібліотек Львова у якості сучасних громадських просторів
 • «Місто в місті» – проект посилення творчого потенціалу мешканців району Сихів та створення платформи для самовираження
 • «”Імпро в маси” (безкоштовний імпро виступ)» – проект поширення сценічної імпровізації та розвитку культурного середовища Львові
 • «Театральна студія» – проведення театральних майстерень для дітей мікрорайону Рясне, створення театральної студії
 • «Фестиваль Знесіння (Знесіння ФЕСТ)» – культурний фестиваль для мешканців району Знесіння
 • «Квір-арка»- створення майданчика толерантності на Сихові
 • «Міжнародний конгрес з досліджень у сфері танців у Львові 25-27 серпня» – організація платформи для комунікації між представниками різних видів танців, популяризація танцю серед населення
 • «Майстерня щастя» – організація культурного та інтелектуального дозвілля дітей на базі бібліотек Львова.

NVP_005611

Вітаємо переможців та бажаємо успішної реалізації запланованих проектів!