Blog
Набір учасників на міжнародний молодіжний обмін

Інститут Суспільних Ініціатив оголошує набір учасників на міжнародний молодіжний обмін GEM – Promoting Gender Equality in and through Media, що відбудеться 1-10 квітня у Карпатському селищі Славське (Львівська область). Мова проекту – англійська. Проект здійснюється за підтримки Erasmus+.

This project is for you, if:

 • you are 18-30 years old;
 • you are citizen of Ukraine;
 • you have at least the intermediate level of English;
 • you are interested in the topic of gender equality;
 • you would like to improve your meida skills (photography and videomaking ), and discover more about the role of media in human rights’ advocacy.

About the project:

GEM (Gender Equality in and through Media) is a Youth Exchange that aims at giving opportunity to young people to increase awareness on gender equality issues and to support them in playing an active role in gender mainstreaming in social media. Throughout the exchange, young participants will embrace diverse  gender identities and investigate conditions that symbolize an equitable society. The project positively promotes an inclusive media culture and intends to inspire young people to think critically about gender roles as seen and portrayed in social and mass media. As the result of the project participants will create short videos for a social media campaign.

Project goals:

 • to give a deeper understanding of the concept of gender equality;
 • to support and improve competences of young people, such as digital, social and civic competence, sense of initiative and entrepreneurship, cultural awareness and expression by providing them with practical skills in visual media approaches (videomaking and photography);
 • to enhance the awareness about the importance of gendered media and societies;
 • to foster young people media literacy and critical thinking skills;
 • to examine existing cases and analyze approaches on how to address gender mainstreaming and gender culture in the media;
 • encourage youth to play a key role as media advocates and cultivate a media world free of gender discrimination;
 • to increase awareness of Erasmus + and EU values and promote youth mobility in the framework of European programmes.

Participating countries: 

Armenia, Belarus, Cyprus, Georgia, Greece, Italy, Spain, UK, Ukraine

Costs

Organisers cover accomodation, food and travel expences. Participants’ contribution – 30 Eur to be paid upon arrival to the venue.

How to apply:

please fill in the application form Gender Equality in and through Media by  28 of February 2019.

We will contact only selected candidates latest by 4th of Marh 2019.

In case of any questions please contact project coordinator Anna via a.lepska@sii.org.ua

 

Волонтерський Хаб в пошуку асистентів!

Наш проект Волонтерський ХАБ Інституту Суспільних Ініціатив стрімко розвивається!
Приємно спостерігати, що так багато бажаючих зробити волонтерство – частиною свого життя!
Наша мрія – щоб кожен львів’янин хоча б 1 день в місяць приділяв волонтерству! Погодьтеся, це не складно, а результати не заставлять себе чекати!
Саме тому ми починаємо пошуки супер-героїв, асистентів Волонтерського Хабу, які разом з нами будуть творити добро та сіяти дух волонтерства!

Отже, якщо волонтерство, це те, без чого не уявляєш свого життя, і Тобі вже виповнилось 19 років, відповідальність та креатив – це про Тебе, заповнюй реєстраційну форму https://goo.gl/forms/nxoxLFCKMftlNRQi2 , і вже зовсім скоро ми зв’яжемось з тобою!
Кінцевий термін подачі кандидатури -24.02.2019 о 23:59

ГО Інститут Суспільних Ініціатив та ліцей “Інтелект” розпочали роботу над стратегією розвитку.

12 січня 2019 року в приміщенні львівського ліцею “Інтелект” робоча група, яка складалась з  представників ГО Інститут Суспільних Ініціатив, учнів, батьків та вчителів ліцею провела перше засідання по написанню стратегії розвитку.

Обговорювались сильні і слабкі сторони ліцею, та напрямок розвитку. Всі сторони погодились, що неформальна освіта – є невід’ємною частиною навчального процесу.  Вже зовсім скоро ще один навчальний заклад Львова отримає стратегію, яка міститиме цілі та проекти, що будуть спрямовані на розвиток школи на довгостроковий період.

Школа Змін: Вибір професії в 2019

Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Саме тому, 31 січня, в рамках проекту “Школа Змін” Vitaliy Serhiychuk розповів учням школи-ліцею “Оріяна” про вибір професії в 2019 році. Про такі навики, як критичне мислення, адаптивність та іновативне мислення. Про важливість комунікації, роботи в команді та ораторських навиків. Учні дізнались, що таке неформальна освіта, та чому її варто поєднувати з формальною. Сподіваємось, ця лекція дала учням відповіді на питання, які їх цікавили!

У Львові відбувся Форум Молодих Політиків

Впродовж 26-27 січня у Львові пройшов Форум молодих політиків. На ньому учасники дізналися, який політик потрібен Україні сьогодні, на що можуть впливати депутати та громадські активісти, як децентралізація впливає на стан громад тощо.

Ключовим на Форумі молодих політиків є те, що тут присутні ті, хто до цієї політики дотичний: народні депутати, депутати місцевих рад, представники громадського сектору, міської влади та інші.

На думку спікерки Форуму, народної депутатки Оксани Юринець, молодий політик — це та людина, яка не буде компромісною зі своєю совістю і буде здатна працювати.

«Треба не піддаватися на спокуси і працювати, не оминати волонтерство. Коли ми зрозуміємо, що волонтерство — це праця, час, тоді все буде по-іншому», — вважає вона.

На думку Оксани Юринець, для того, аби досягти успіхів у політичній сфері, молоді люди повинні вчити мови, бути освіченими та не піддаватися на маніпуляції.

Керівниця Західноукраїнського представництва МФ «Відродження» Оксана Дащаківська наголошує, що в Україні давно є запит на нових політиків. Але мова йде не стільки про нові обличчя, скільки про ціннісно нових людей.

«Ще одна важлива річ — те, що політиком є не тільки той, хто сидить у Верховній Раді. Ми живемо в умовах, коли зміни в країні залежать від кожного з нас. Тому потрібно бути політиком, грубо кажучи, на локальному рівні. Кожен громадянин повинен розумітися на політиці, мати свою позицію щодо тих питань, які обговорюються, та відповідально себе поводити», — додає Оксана Дащаківська.

Учасники Форуму не лишаються осторонь питань, які підіймають спікери. Вони активно беруть участь у дискусіях і дізнаються те, що вважають за потрібне, адже, кажуть «інакше у політиці немає чого робити»

«Я збираюся йти в політику, тому не пропускаю подібних заходів. Цей Форум дає змогу налагодити контакти з потрібними людьми, аби потім спільно з ними робити зміни на краще», — каже учасниця заходу Анастасія.

Форум організовують ГО «Інститут Суспільних Ініціатив» в рамках проекту «Лабораторія молодого політика» за сприяння Департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради та партнерів.

Винниківська санаторна школа-інтернат отримає стратегію розвитку

В понеділок, 21 січня, в приміщенні Винниківської санаторної школи-інтернату відбулась перша стратегічна сесія по прописанню стратегії розвитку школи.

“В рамках процесу створення стратегії для Винниківської школи-інтернату, ми плануємо провести до 5 сесії з робочою групою.

До її складу входить близько 12 осіб – представників адміністрації школи, вчителів, батьківського комітету, учнів та команда Інституту Суспільних Ініціатив, яка адмініструватиме процес. В результаті, стратегія міститиме цілі та проекти, що будуть спрямовані на розвиток школи на довгостроковий період.

Радий, що нам доводиться працювати з такими цікавими людьми та запрошую інші школи та установи до співпраці!”, – зазначив Тарас Репицький, голова правління Інституту Суспільних Ініціатив.

Свій бізнес за 3 місяці: стартує програма жіночого менторства Womentor

Соціальний проект для жінок починається 20 січня.


Що це за проект?

Womentor – соціальний проект, програма жіночого менторства. Вона триватиме 3 місяці. Загалом набирають 30 учасниць. Якщо у тебе є ідея для власного бізнесу, але бракує знань, навичок чи мотивації – тоді тобі сюди.

Організатори проекту: ГО Інститут Суспільних Ініціатив за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

Протягом трьох місяців учасниці попрацюють з 8 менторками.

Серед менторок:

 • Ольга Йолтуховська –співзасновниця Фан- бар Банка, по консалтингу пррацювала над проектами Lviv Croissants, Хінкальня, Vertuta, Valesto, Pizza Celentano, ProРесторан.
 • Христина Бойко – СЕО відео агенції and action, засновниця спільноти Tolkz.
 • Тетяна Гончаренко – голова громадської ради при управлінні туризму м. Львова, засновниця готельної он-лайн школи “BeeSmart. Точка злету!” і головний готеляр в команді HoReCa Lviv Show.
 • Наталія Головачко –  в минулому керівниця відділу маркетингу у ТОВ Галичина, після чого заснувала власну агенцію  Marketing Studio “FAJTA”.

Проект має на меті забезпечити подолання існуючих соціальних та економічних обмежень, що перешкоджають жінкам реалізувати свій потенціал. Ця ініціатива сприяє розширенню можливостей жінок шляхом тренінгів з особистісного розвитку та надання порад від успішних жінок.

На початку проекту учасниці з допомогою менторок пропишуть бізнес-стратегію, маркетинговий план та детальний план по реалізації ідеї/проекту, і одразу ж приступлять до активної роботи над реалізацією задуманого.

Деталі – на Facebook-стоінці події або у Олени Голойди.

Equalize: Youth Peace and Security

“Since wars begin in the minds of men, it is in the minds of men that the defences of peace must be constructed.” (Preamble of UNESCO Constitution, 1945)

This was the first thing that came to my mind when I decided to design a project on the role of young people in the peacebuilding processes. Everything begins in our minds and our thoughts create the reality we are living in.

When people ask me what I like most about Ukraine I always reply that I am happily amazed by the activism of young people and their will to improve the society. In the last 8 months I met several representatives of youth-led organizations and their commitment to create positive change in Lviv made me feel optimistic that good things are going to happen. However, they are often not recognized and their voice is not heard at the high-level tables.
For this purpose the United Nations Resolution 2250 has been created: to encourage UN member states to acknowledge youth contribution in the creation of peace and give them a greater voice in the decision-making.

The Youth Peace and Security Initiative that I coordinated aimed at raising awareness about this important resolution among young students in the 3 main universities in Lviv and involved them into discussions around 3 main topics:

– Youth Peace and Security as part of the 2030 Agenda for Sustainable Development
– Women Peace and Security
– Preventing Violent Extremism

The Initiative ended with the final event “ Youth Talks”, where young leaders shared their experience and showed that youth have the right to represent their concerns about peace and security.

Working for the Youth Peace and Security Initiative is one of the highlights of the year, and  a great personal achievement. The process for the realization of the full project has been challenging  but has been important for the professional growth I was aiming for.
I have learnt that not everything is under my control and that sometimes I have to let things go. I have learnt to believe in myself and that my skills go beyond what I thought.
But above all, I have learnt that when I feel like giving up  that is the time to keep going. Even if you are scared of the obstacles you could encouter in the path, keep in mind that you have to reach the top of the mountain,no matter what. Wear good shoes and  climb!

Valentina

Call for participants

Society Initiative Institute is pleased to announce the call for participants to take part in the long-term learning program “Strengthening Capacities for Youth-Led Peace Initiatives”, organised by UNOY (United Netwoek for Young Peacebuilders) in collaboration with 7 member organisations.

Background
Peacebuilding and conflict transformation are of increasing relevance in contemporary Europe. The adoption of UNSCR 2250 in 2015 consolidated the importance of the work of youth and youth-lead organisations and initiatives in the processes of peacebuilding. The follow-up Progress Study submitted to the General Assembly of the UN in March 2018 presented recommendations to the member states to increase these efforts and gave new directions for the inclusion of youth in peacebuilding processes. Nevertheless, conflict and potential violent up-raisal are present at many levels all across Western Europe, and groups and movements embracing violent ideas are growing among EU societies, mostly as a reaction to complex challenges such as the migratory movements, the economic struggle of youth, the regression in democratic and participation rights, among others. The frozen and hot conflicts in the post-soviet world have no positive developments or reconciliation processes in the last years.

Aims and objectives
This project aims to bring together youth workers and youth leaders willing to improve their competences in triggering youth-led peace-building processes at community level in their countries. Thus, this project will develop the capacities of youth leaders and youth workers to engage other youth in positive, nonviolent approaches to working with community conflicts. Specifically, the project aims at the following primary objectives:
● To strengthen youth workers conceptual understanding of peacebuilding and conflict transformation, specifically in the context of youth-led peace work
● To strengthen the competences of youth workers in planning, monitoring and evaluation of youth-led peacebuilding activities
● To empower youth workers to guide their local peers in the collective planning and implementation of youth-led follow-up projects dedicated to peace-building in order to strengthen grass-root conflict transformation processes
● To strengthen ties between people engaged in the field of youth and peacebuilding across different European regions

Project timeline
In order to reach these objectives, the youth leaders and youth workers will participate in a training series. It is expected that the participants commit for the total duration of the project and participate in each of the activities. Only with a full participation participants will strengthen their capacities in working with young people on peacebuilding initiatives in their communities.

Project activities overview

Activity 0: E-Learning preparation for the participants: The learning process starts with an e-learning module of 4 weeks on peacebuilding and conflict transformation. The expected amount of work per week is around 3 hours.
Location(s): Online
Date(s): January 14th until February 10th

Activity 1: Training course on peacebuilding and conflict transformation: 24 youth workers and youth leaders from the EU and the Caucasus, the primary participants of the project, attend an initial training on peacebuilding and conflict transformation in youth work.
Location(s): Georgia
Date(s): 11- 19 February 2019

Activity 2: Community needs assessment: Back home, participants will conduct research at the community level to deepen their understanding of the conflict context in which they would like to place their youth-led peacebuilding initiative. The scale and scope of the respective participants’ researches depends on the outcomes of the sessions on context analysis in the 1st training course. In particular, participants will be asked to intensify and deepen their knowledge about the local conflict context in the following areas:
– Reasons and effects of the conflict
– Involved actors and affected communities
– Relationship between the actors and their power relations
– Positions, interest and needs of the identified main actors in the conflict
– Existing resources, interventions and stakeholders of peace in the conflict context.
Location(s): Spain, Germany, Azerbaijan, Armenia, Ukraine, Georgia, Macedonia, and
Netherlands
Date(s):February/April 2019

Activity 3: Training Course on project planning, monitoring and evaluation: The same group of youth workers and youth leaders comes together to learn about inclusive and youth-led planning of peace-building initiatives on local level.
Location(s):Georgia
Date(s): 13 -21 May 2019

Activity 4: Local activities: Building on their learning from the two training courses, the 24 participants are supported in finalising the planning of their youth peacebuilding activities and implementing them locally. The format of these activities will depend on the participants in connection to with the initiatives developed during
the 2nd training course.
Location(s): Spain, Germany, Azerbaijan, Armenia, Ukraine, Georgia, Macedonia, and
Netherlands
Date(s): May – August 2019

Activity 5: Online evaluation meetings: The primary participants come back together after implementing their local activities for a final moment of reflection and evaluation.
Location(s): Online
Date(s): September 2019

Criterias for participation:

 • Young people (18-30 years old);
 • Citizens of Ukraine;
 • Basic knowledge and understanding of peacebuilding and conflict transformation, and of the specific conflict contexts in their communities;
 • Priority will be given to candidates, who have some experience in peacebuilding and conflict transformation work;
 • Good level of English to follow the course and to contribute to it;
 • Available and motivated to take part in the entire program (from the Online Training in January 2019 till September 2019, including participation in 2 face-to-face training courses);
 • Strong priority will be given to youth workers who work with young people that have fewer opportunities, including refugees and young people living in conflict-affected communities.

Application form

In order to participate please fill in the application form by 23:59, 10 of December. Only pre-selected participants will be notified by 13th of December and invited for the skype interview. Accomodation, food and training materials are covered by Erasmus+ program. 70% of the travel costs of the participants will be reimbursed.

In case of any questions please contact us via projects@sii.org.ua.

 

 

Стань частиною “YOUTH TALKS: молодь, мир та безпека”

Стань частиною “YOUTH TALKS: молодь, мир та безпека” про важливість участі молоді та активної ролі у розбудові миру та безпеки!

Наша подія націлена на забезпечення простору для змістовного діалогу: це створить умови для порозуміння та співпраці молодих людей з метою встановлення миру та запобігання насильству та конфліктам на місцевому рівні.
Учасники матимуть можливість:
– отримати натхнення від молодих лідерів;
– обмінятися досвідом як зробити ефективний внесок у розбудову миру та безпеки;
– виробити нові ідеї, як вони можуть застосувати свої нові знання у своїй місцевій громаді.

ПРОГРАМА
10.30-11.00 Відкриття/ привітання учасників
11.00-12:00 Панельна дискусія з молодими лідерами та лідерками
12.00-12.30 Перерва на каву
12.30-13.20 Інтерактивні сесії/робота в групах
13.20-14.00 Представлення результатів і напрацювань
14.00 -14.15 Позиційний документ Громадської Спілки Національна молодіжна рада України
по «Резолюції ради Безпеки ООН 2250 та 2419 про Молодь Мир та Безпеку»
14:15 -14:30 Церемонія нагородження переможця за найкраще есе «Молодь, мир та безпека». Закриття заходу.

РЕЄСТРАЦІЯ НА ПОДІЮ: https://docs.google.com/forms/d/15kq8RqER_qwsJ0q5V0MgMctdS6usuOgFpVRLoyUctQE/edit

ДЕДЛАЙН: 14 ЛИСТОПАДА 2018